Követeléskezelés ismertető:

Az üzleti életben egyre több vállalkozás szembesül azzal napjainkban, hogy számláikat nem, vagy csak jelentős késedelemmel fizetik meg ügyfeleik, partnereik. Ügyfeleim részére szakmai segítséget tudok nyújtani a szükséges jogi lépések megtételével, illetve a kintlévőségek kezelésével kapcsolatos jogi teendők ellátásával. Célom az ügyfeleim kintlévőségeinek gyors és költséghatékony csökkentése, valamint lehetőség szerint azok megszüntetése.

Konzultáció

  • Elsődlegesen konzultáció keretében szükséges felmérni az ügyfelek kintlévőségeit, igényeit. Az egyes lehetőségek (pl.: fizetési meghagyásos eljárás, felszámolási eljárás, peres eljárásban történő igényérvényesítés, végrehajtási eljárás) sajátosságainak, költségvonzatainak ismertetését követően választhatók ki a leghatékonyabb további jogi lépések.
  • Konzultáció

  • Az ügyvédi felszólító levél megküldésével sok esetben elkerülhető a további peres vagy nem peres eljárások megindítása. Amennyiben az adós nem fizeti meg a fennálló tartozását, akkor érdemes a követelés érvényesítését ügyvédi fizetési felszólítással megkezdeni.
  • Fizetési meghagyásos eljárás (FMH)

  • A követeléskezelés egyik hatékony változata a fizetési meghagyásos eljárás. Az FMH kibocsátása iránti kérelem elektronikus úton kerül benyújtásra, amely alapján az eljáró közjegyző bocsátja ki az FMH-t. A kötelezettnek (adós) a kézhezvételtől számítva 15 napja van arra, hogy a fizetési meghagyással szemben ellentmondással éljen. 

    - Amennyiben a kötelezett részéről nem történik ellentmondás, akkor az FMH jogerőre emelkedik. Innentől kezdve 15 nap áll rendelkezésére a kötelezettnek, hogy rendezze tartozását. Amennyiben ezt nem teszi meg lehetőség van a jogerős FMH alapján végrehajtási eljárás megindítására.

    - Amennyiben a kötelezett ellentmondással él (vitatja a tartozását) az eljáró közjegyző felhívja a jogosultat a kereset benyújtására. Az eljárás perré alakul a kereset benyújtásával.
  • Végrehajtási eljárás kezdeményezése

  •  Amennyiben jogerős FMH vagy bírósági meghagyás, illetve bírósági ítélet ellenére az adós nem teljesít, akkor végrehajtási eljárás megindítása kezdeményezhető.
  • Hitelezői igény bejelentése felszámolási eljárásban

  •  Abban az, ha az adós gazdasági társasággal szemben elrendelik a felszámolás megindítását, lehetőség van a hitelezői igény bejelentésére a törvényi határidőkön belül annak érdekében, hogy a kintlévőség vagy annak legalább egy része megtérüljön.
  • Követelés bejelentése kényszertörlési eljárásban

  • A kényszertörlés megindításáról szóló jogerős végzés megjelenése után nyílik lehetőség arra, hogy a céggel szemben a követelés bejelentésre kerüljön a törvényi határidőn belül. Amennyiben a bejelentett követelés(ek) összege eléri a 400.000 forintot vagy a cég vagyona eléri a 400.000 forintot, akkor a bíróság kezdeményezi a felszámolási eljárás megindítását.

  • A fenti információk kizárólag tájékoztató jellegűek, nem tekinthető jogi tanácsadásnak. Kérem bizalommal vegyék fel a kapcsolatot az elérhetőségeink egyikén az egyéni, hatékony jogi megoldás kidolgozása érdekében.